email-3582970_1280

Jak zrobić lokalną archiwizację IMAP w programie Thunderbird

Głównym założeniem poradnika i samej archiwizacji jest odciążenie i zmniejszenie miejsca na serwerze pocztowym realizowanym przez IMAP.

Dla tych, którzy nie wiedzą to protokół IMAP działa w taki sposób, że każde urządzenie ze skonfigurowaną w ten sposób pocztą łączy się z serwerem pocztowym na hostingu i synchronizuje wiadomości odebrane i wysłane. W tym przypadku serwer pocztowy jest głównym magazynem całej poczty. Z jednej strony mamy dostęp do wiadomości z każdego urządzenia, ale z drugiej łączymy się bezustannie z serwerem i obciążamy miejsce na nim (co powoduje zwiększenie kosztów).

Jak zmniejszyć obciążenie serwera i przechowywać stare wiadomości na dysku komputera

Wygląd programu Thunderbird (z lewej strony lista kont pocztowych; z prawej strony na górze lista wiadomości, na dole po prawej podgląd maila)

Krok 1. Tworzenie folderu lokalnego

Uruchamiamy program Mozilla Thunderbird.

Klikamy prawym przyciskiem myszy w zakładkę „Lokalne foldery” i z menu wybieramy „Nowy folder…”

W pojawiającym się oknie wpisujemy nazwę folderu np. „Moje archiwum lokalne” i zwracamy uwagę, aby folder został utworzony w „Lokalne foldery”. Klikamy w przycisk „Utwórz folder„.

Krok 2. Wybieranie i przeniesienie wiadomości ze skrzynki IMAP do folderu lokalnego

Zaznaczamy wiadomości, które chcemy zarchiwizować, a następnie klikając na dowolnej zaznaczonej wiadomości prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu „Przenieś do” -> „Lokalne foldery” -> „Moje archiwum lokalne”.

Facebook
Twitter
LinkedIn